Pomimo tego, że kasy rejestrujące są współcześnie bardzo szeroko rozpowszechnione, nie każdy wie, na czym konkretnie polega obowiązek wydawania paragonów fiskalnych. Co więcej, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie informacje powinny się znaleźć na wspomnianych dokumentach. Dlatego w dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym zagadnieniem. I liczymy na to, że finalnie tekst przyda się zarówno polskim przedsiębiorcom, jak i ich klientom.
Znaczenie dokumentów fiskalnych
Już na wstępie warto podkreślić, że każdy przedsiębiorca, który do rejestrowania obrotu wykorzystuje kasę fiskalną, po obsłużeniu klienta indywidualnego musi wystawić i wydać paragon. Wspomnianego obowiązku nigdy nie można pominąć. Co więcej, niedopuszczalne jest dostarczenie tego dokumentu w późniejszym terminie. Nabywca towaru lub usługi powinien otrzymać paragon fiskalny bezpośrednio po sfinalizowaniu transakcji.
Osobną kwestią jest to, jakie znaczenie mają omawiane tutaj dokumenty. Paragon fiskalny jest bowiem dowodem na to, że przedsiębiorca prowadzi swoją działalność zgodnie z przepisami i odprowadza należne podatki. Natomiast z punktu widzenia konsumentów, dokumenty tego rodzaju stanowią przede wszystkim podstawę do skorzystania z prawa do reklamacji lub zwrotu towaru.
Dane niezbędne na paragonie
Współcześnie niestety często można spotkać się z sytuacją, w której klient otrzymuje jedynie wydruk z terminala płatniczego. A należy pamiętać, że dokument tego typu nie jest w stanie zastąpić paragonu fiskalnego – wystawionego przy użyciu kasy rejestrującej. Wynika to m.in. z faktu, iż potwierdzenie płatności kartą nie zawiera informacji ważnych z punktu widzenia prowadzenia ewidencji.
W związku z tym, warto odpowiedzieć na pytanie: jakie dane muszą się znaleźć na paragonie fiskalnym? Zgodnie z przepisami, powinny to być m.in. centralnie umieszczony napis „paragon fiskalny”, NIP, nazwa i adres przedsiębiorstwa, nazwa produktu lub usługi, cena, logo fiskalne czy numer unikatowy kasy. Jeżeli chcecie poznać pełną listę informacji, które musi zawierać poprawnie wystawiony paragon, zajrzyjcie do Rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku.
Już niedługo pojawią się e-paragony
Na koniec zostawiliśmy pewną ciekawostkę. I przy okazji zapowiedź zmian, do których dojdzie już w 2018 roku. O wprowadzeniu do obiegu paragonów elektronicznych mówiło się od dłuższego czasu. Niemniej, do tej pory brakowało rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby na realizowanie takich dokumentów. Sytuacja ta zmieni się jednak za sprawą systemu kas fiskalnych online. Wejście w życie nowych regulacji prawnych spowoduje, że w przyszłości przedsiębiorcy będą musieli realizować e-paragony. Obowiązek ten wystąpi wtedy, gdy klient poprosi o zrealizowanie dokumentu w formie cyfrowej.
Dzień dobry, mam takie pytanie: czy działa jeszcze loteria paragonowa? pozdrawiam