Nastał czas kas fiskalnych online!

Kasa online Farex Pro 300

Zainteresowani przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że o wprowadzeniu nowego systemu fiskalizacji i jego charakterze mówiło się od dawna. Droga, jaką przeszły prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, która miała w istotnej mierze regulować tę sprawę, również była niekrótka. Teraz jednak można w zasadzie powiedzieć, że wejście w życie wspomnianych przepisów i pojawienie się kas rejestrujących online to pewnik i kwestia najbliższego czasu. Warto więc przypomnieć i uporządkować najważniejsze, aktualne informacje na ten temat.

Kilka słów przypomnienia o istocie systemu online

Prace nad regulacjami technicznymi oraz prawnymi w zasadniczej mierze służyły możliwości unowocześnienia obrotu gospodarczego za sprawą systemu fiskalizacji online. Czym jest ten ostatni? To zaawansowane, generalne rozwiązanie teleinformatyczne, mające na celu połączenie internetowe kas rejestrujących z nowopowstałym Centralnym Repozytorium Kas. Zatem kluczową kwestią jest tu systematyczne, automatyczne przesyłanie wszystkich istotnych danych (dotyczących zawieranych transakcji i wystawianych paragonów) z urządzeń rejestrujących, znajdujących się w polskich przedsiębiorstwach, do serwerów będących do dyspozycji organów skarbowych. Szybki i rzetelny pobór informacji (oczywiście nie zawierających wzmianek o konsumentach), ich dokładna analiza oraz przetwarzanie, w założeniu będą prowadzić do jeszcze lepszego uszczelnienia systemu podatkowego i skuteczniejszej walki z „szarą strefą”. Oczywiście aby do tego wszystkiego doszło, niezbędne stanie się wprowadzenie na rynek kas fiskalnych nowego typu, które spełnią wymagane standardy i których też dotyczą wspomniane wcześniej regulacje.

O krok od wejścia w życie nowelizacji ustawy

Rozporządzenie w kwestii wymogów, jakie muszą spełniać kasy online to nie wszystko. Tak poważne zmiany w rzeczywistości fiskalnej wymagały działań o szerszym zasięgu i większej skali. Stąd też długie, pokonujące poszczególne szczeble legislacji prace nad projektem Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy – Prawo o miarach. Ten jednak został już przegłosowany przez Sejm i Senat, a cały proces zakończy podpis Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Zgodnie z najświeższymi ustaleniami, akt prawny ma wejść w życie 1 maja 2019 roku i raczej nic już nie wskazuje na to, aby mogło coś temu przeszkodzić.

O jakich ważnych informacjach należy wspomnieć w kontekście tej nowelizacji? Ze wspomnianym terminem wiąże się uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas oraz pojawienie się możliwości zakupu i wdrożenia urządzeń fiskalnych online przez podatników. Zwłaszcza, że pierwsze kasy online’owe otrzymują homologacje, m.in. modele Novitus Nano Online, Posnet Bingo Online czy Farex Pro 300. Podobnie jak wcześniej, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczenia za zakup tego typu technologii, wynoszącego maksymalnie 90% wartości modelu, jednak nie więcej, niż 700 zł. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi jedynie o kasy online’owe. Z drugiej strony refundacja dotyczy również wymiany starych urządzeń na modele nowego typu. Ale też wyłącznie w przypadku podatników reprezentujących branże objęte wymogiem obowiązkowego, wcześniejszego wdrożenia opisywanych technologii. Chodzi konkretnie o działalności zajmujące się wymianą opon, świadczeniem usług mechaniki pojazdowej i sprzedażą paliw (tam kasy online trzeba stosować od 1 stycznia 2020 roku), firmy trudniące się sprzedażą węgla, a także świadczące usługi hotelarskie czy gastronomiczne (w tych przypadkach ewidencja obrotu z pomocą nowych urządzeń będzie obowiązkowa od 1 lipca 2020 roku), oraz przedsiębiorstwa związane z usługami kosmetycznymi, fryzjerskimi, prawniczymi, budowlanymi, medycznymi (dotyczy to lekarzy i dentystów) oraz fitness (które muszą korzystać z online’owych urządzeń rejestrujących od 1 stycznia 2021 roku).

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że – zgodnie z dawniejszymi zapowiedziami, założeniami i ustaleniami – wprowadzenie nowego systemu fiskalizacji i kas online będzie przebiegać stopniowo. Niemniej, należy też pamiętać, że producenci nie będą mogli od 1 maja 2019 roku wymieniać zapełnionych ani uszkodzonych pamięci fiskalnych w kasach z papierową kopią paragonów, a od 1 września tego roku wspomniane urządzenia nie będą już dostępne w sprzedaży (ich homologacja została skrócona do 31 sierpnia 2019).

One Reply to “Nastał czas kas fiskalnych online!”

  1. Czyli zwłaszcza końcówka tekstu jednoznacznie pokazuje, że w zasadzie mówimy baj-baj dawnym urządzeniom fiskalnym… ciekawe, ile minie czasu, nim kompletnie wyjdą z użytku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *