Czytniki kodów kreskowych – dlaczego warto inwestować w te urządzenia?

Czytnik Zebex Z-3392 2D i skaner Zebex Z-6170 Innova

Kasy online kasami online – do nich z pewnością jeszcze nie raz wrócimy. Ale przecież technologie fiskalne to nie tylko te odpowiedzialne za zgodne z prawem ewidencjonowanie obrotu. Przedsiębiorcy bardzo często stawiają też na urządzenia peryferyjne, które w istotnym stopniu usprawniają prowadzenie handlu lub świadczenie usług. Jednym z takich popularnych rozwiązań są skanery kodów – i to przynajmniej z dwóch zasadniczych powodów.

Powód pierwszy: szerokie zastosowanie czytników kodów kreskowych

Zacznijmy od tego, co jest istotą omawianych technologii sprzedażowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do odczytu różnego rodzaju kodów, umożliwiającego szybkie, precyzyjne i wygodne pozyskanie danych do różnych celów: weryfikacji, uporządkowania, wprowadzenia do systemu lub zaewidencjonowania sprzedaży. Najczęściej tego typu urządzenia widujemy w rozmaitych punktach handlowych, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to nie wyłączne miejsca, gdzie skanery znajdują zastosowanie. W końcu kody kreskowe czy typu QR są obecne nie tylko na opakowaniach produktów – coraz częściej znajdziemy je na kartach podarunkowych i lojalnościowych, dokumentach bądź ekranach urządzeń. W efekcie, technologia odczytu kodów kreskowych przydaje się np. przy sprawdzaniu biletów w środkach transportu lub stanów magazynowych w hurtowniach. Skanerów używa się też w kinach, teatrach bądź bibliotekach oraz w punktach pocztowych bądź medycznych. Podsumowując – zastosowanie czytników kodów kreskowych jest naprawdę szerokie, jeśli chodzi o liczbę i specyfikę branż. Ale tę popularność wspiera jeszcze jeden argument ze strony skanerów…

Powód drugi: duża różnorodność dostępnych skanerów kodów

Bezspornie czytniki, o których mowa, idealnie sprawdzają się w niejednym przedsiębiorstwie. Co więcej, chodzi tu zarówno o działalności handlowe, jak i usługowe – małe, średnie i duże, funkcjonujące w trybie stacjonarnym czy mobilnym. Z drugiej strony oczywiste jest, że każde takie przedsiębiorstwo posiada własny charakter, swoje indywidualne potrzeby biznesowe, czy to w zakresie użytkowanej powierzchni, zasobności i rodzaju asortymentu, czy też obsługi klientów. Dlatego powszechność skanerów kodów możliwa jest dzięki bogatej różnorodności rozwiązań, dostępnych na rynku. Wystarczy wymienić choćby parę zmiennych funkcjonalności, by zdać sobie sprawę, jak wiele opcji pozostaje do wyboru. Czytniki kodów mogą być kompaktowe, wręcz kieszonkowe albo naprawdę duże, np. do zabudowy, co nieraz stosuje się w przypadku wielkopowierzchniowych punktów handlowych, jak hipermarkety. Są w stanie działać za pomocą kabla bądź bezprzewodowo, w trybie manualnym lub automatycznym. Skanery kodów kreskowych mogą na wiele sposobów sygnalizować pozyskanie danych: wibracjami, dźwiękowo lub za sprawą komunikatów świetlnych. A do tego dochodzi cała gama parametrów użytkowych, które również potrafią być bardzo różne. Mowa m.in. o prędkości odczytu czy maksymalnej odległości od skanowanej powierzchni. Z pewnością istotnym aspektem będzie też fakt, jakie typy kodów obsługuje urządzenie peryferyjne: tylko jednowymiarowe, kreskowe (a jeśli tak, to jakie) czy też dwuwymiarowe, np. kody QR. Osobną, ale nierzadko też istotną kwestią stanie się konstrukcja czytnika kodów – także w kontekście wytrzymałości na intensywną eksploatację i utrudnione warunki pracy (niskie temperatury, wilgoć, kurz itp.).

Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze skanerów kodów dobrze znać swoje preferencje użytkowe oraz wymagania wynikające ze specyfiki prowadzonego biznesu. Dzięki temu naprawdę możemy uzyskać czytnik dopasowany do charakteru biznesu. Jedno nie ulega wątpliwości – wymienione i opisane powody sprawią, że w większości wypadków warto zainwestować w skanery kodów.

One Reply to “Czytniki kodów kreskowych – dlaczego warto inwestować w te urządzenia?”

  1. Cóż, dla mnie opisane wyżej kwestie to oczywistości. Obecnie trudno mi sobie wyobrazić firmę bez technologii skanowania w jakiejkolwiek postaci – nie licząc może tych najmniejszych działalności o najmniejszym ruchu, bo tam faktycznie może nie być zwyczajnie takiej potrzeby. Ale tak ogólnie to czytniki mają wiele zastosowań i po prostu sprawiają, że praca jest szybsza, wygodniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *