W jednym z poprzednich wpisów omówiliśmy kwestię ulgi przysługującej przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej. W tamtym artykule wspomnieliśmy trochę o procedurze instalacji urządzenia rejestrującego. Wydaje się jednak, że temat ten wymaga bardziej szczegółowego opisania. W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców zadaje bowiem pytania dotyczące prawidłowej fiskalizacji czy rejestracji kasy.
Przepisy fiskalne i kolejne kroki instalacji kasy
Prawidłowa instalacja kasy jest procedurą niezbędną do prowadzenia rejestracji sprzedaży. Innymi słowy, sam zakup urządzenia nie pozwala jeszcze na wystawianie paragonów fiskalnych. Jakie kroki trzeba podjąć, aby stało się to możliwe?
Po pierwsze, podatnik musi zgłosić do Urzędu Skarbowego liczbę kas oraz miejsca ich stosowania. Zawiadomienie tego typu należy złożyć co najmniej 1 dzień przed planowaną datą rozpoczęcia rejestracji sprzedaży. Po drugie, urządzenie należy wprowadzić w tryb fiskalny. Czynność ta jest wykonywana przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami, a obowiązek podatnika polega tutaj na dopilnowaniu właściwego terminu fiskalizacji. Po trzecie, najpóźniej 7 dnia od daty wprowadzenia kasy w tryb fiskalny należy poinformować o tym Urząd Skarbowy – składając odpowiednie zawiadomienie. Po czwarte, na końcu całej procedury podatnik otrzyma numer ewidencyjny, który musi nanieść na urządzenie (w trwały sposób, w widocznym miejscu).
Kiedy warto załatwić wszystko wcześniej?
Jak łatwo zgadnąć, załatwienie wszystkich formalności, które umożliwią wystawianie paragonów fiskalnych, może zając nawet kilka dni. Co za tym idzie, jeżeli zależy nam na spokojnym i terminowym rozpoczęciu rejestrowania obrotu na kasie, nie powinniśmy zwlekać z procedurami do ostatniej chwili. Tym bardziej, że dodatkowy czas można przeznaczyć na opanowanie najważniejszych funkcji kupionego urządzenia. Ponadto, wcześniejsze zamówienie kasy zapewni łatwiejsze skorzystanie z refundacji kosztów (ulgi wynoszącej nawet 700 zł).
Brak kasy oznacza dotkliwe konsekwencje
Zgodnie z funkcjonującymi obecnie przepisami, uchylanie się od obowiązku stosowania kasy fiskalnej wiąże się z różnymi nieprzyjemnościami. Podstawową konsekwencją będzie tutaj brak możliwości skorzystania z ulgi, która przysługuje przy zakupie pierwszego urządzenia rejestrującego. Dodatkowo, jak mówi Kodeks Karny Skarbowy: jeżeli przedsiębiorca, pomimo oczywistego obowiązku, nie będzie wystawiał faktur lub rachunków za wykonanie świadczenia, wystawi je w sposób wadliwy albo odmówi ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
a czy ulga może w ogóle wynieść mniej niż 700zł od czego to zależy??