Kupujesz urządzenie fiskalne. Pamiętaj o przysługującej uldze!

Kto z nas nie lubi ulg – zwłaszcza takich, które pozwalają na odzyskanie sporej części wydatku! W przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej, refundacja kosztów może wynieść nawet 90% ceny urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Niemniej, skorzystanie ze zwrotu jest uzależnione od tego, czy podatnik będzie pamiętał o przestrzeganiu obowiązujących w Polsce przepisów. O jakie wymogi konkretnie chodzi?

Rejestracja, fiskalizacja i nie tylko

Zgodnie z prawem, sam zakup kasy nie upoważnia jeszcze do rejestrowania obrotu oraz wydawania paragonów fiskalnych. Każde urządzenie musi zostać najpierw zgłoszone do właściwego Urzędu Skarbowego, a następnie zafiskalizowane. Wszystkie obowiązki, które towarzyszą instalacji kasy, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. W odniesieniu do tego wpisu istotne jest jednak to, że wyłącznie terminowe i prawidłowe wdrożenie pierwszego urządzenia fiskalnego w firmie, pozwala na skorzystanie z ulgi. Dlatego nie warto zwlekać z zakupem kasy do ostatniej chwili.

Komu przysługuje ulga

Funkcjonujące przepisy jednoznacznie wyjaśniają, kto może skorzystać z refundacji części kosztów, poniesionych z tytułu zakupu pierwszej kasy fiskalnej. Są to zarówno podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni z tego podatku oraz świadczący jedynie usługi zwolnione. W związku z tym, że są to różne grupy, odmienne będą także sposoby skorzystania z ulgi.

Podatnicy VAT mogą odliczyć właściwą kwotę w zeznaniu podatkowym za okres rozliczeniowy, w którym zaczęli korzystać z kasy, ewentualnie za okresy późniejsze. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku drugiej grupy. Podatnicy zwolnieni i wykonujący czynności zwolnione mogą bowiem starać się zwrot odpowiedniej kwoty bezpośrednio na swój rachunek w banku. Urząd Skarbowy dokona wtedy przelewu we wskazanym terminie.

Ile tak naprawdę zapłacimy za kasę fiskalną?

Przyjmijmy, że średni koszt zakupu kasy rejestrującej wynosi około 1 000 zł netto / 1 230 zł brutto. Jeżeli podatnik zdecyduje się na takie urządzenie i dopilnuje wszelkich formalności, powinien otrzymać od US 700 zł zwrotu. Na tym jednak dostępne możliwości się nie kończą. Po pierwsze, „watowcom” przysługuje odliczenie podatku VAT, który w naszym przykładzie wyniesie 230 zł. Po drugie, nawet 19% wartości kasy fiskalnej można odzyskać w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Stanie się tak, gdy zaliczymy zakup urządzenia rejestrującego do kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli uwzględnimy każdy sposób na odzyskanie części wydatku, szybko okaże się, że za model o wartości 1 000 zł netto / 1 230 zł brutto zapłacimy tak naprawdę niewiele ponad 100 zł. Jak widać, nie będą to przesadnie duże koszty.

4 Replies to “Kupujesz urządzenie fiskalne. Pamiętaj o przysługującej uldze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *