Z katalogu ciekawych technologii: drukarka etykiet

Jak wybrać dobrą drukarkę etykiet

Z drukarkami etykiet jest trochę tak, że trudno je jednoznacznie określić mianem „technologii sprzedaży”. Dlatego zmieniliśmy nieco tytuł cyklu, który do tej pory pojawiał się na łamach bloga. Drukarki etykiet mogą oczywiście być wykorzystywane w różnych placówkach handlowych, np. sklepach bądź hurtowniach. Ale nie jest to jedyne zastosowanie takich urządzeń. Spotkamy je również w zakładach przemysłowych, placówkach medycznych czy nawet laboratoriach.

Różne rodzaje urządzeń i ich zastosowanie

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mogą wdrażać w swoich firmach różnorodne drukarki etykiet. Rynek stara się przecież odpowiadać na potrzeby klientów, także tych biznesowych. Dlatego w ofertach dystrybutorów znajdują się zarówno drukarki typowo biurowe, jak i modele półprzemysłowe oraz przemysłowe. Nazwy tych kategorii również mówią same za siebie. Biurowe drukarki etykiet to z reguły mniejsze modele, które posiadają podstawowe parametry i funkcje. Niekiedy oczywiście w takich urządzeniach też spotkamy zaawansowane rozwiązania, np. moduły Wi-Fi. Natomiast drukarki półprzemysłowe i przemysłowe sprawdzają się przy wystawianiu mnóstwa etykiet każdego dnia. Dlatego też częściej są wdrażane w większych działalnościach gospodarczych, które oczekują technologii do wielonakładowego wydruku.

Osobną grupę urządzeń stanowią też te, które można wykorzystywać do pracy mobilnej. Przenośne drukarki etykiet wyróżniają się oczywiście kompaktowymi gabarytami, więc można bez problemu przemieszczać się z nimi z miejsca na miejsce, np. w dużym magazynie. Ponadto, takie modele często zapewniają bezprzewodową współpracę z pozostałymi elementami systemu, jak również posiadają wzmocnioną i dodatkowo uszczelnioną obudowę.

Parametry związane z drukowaniem etykiet

Zacznijmy może od tego, że w produkowanych obecnie drukarkach etykiet stosowane są 2 rodzaje mechanizmów: termiczne oraz termotransferowe. W niektórych urządzeniach wspomniane technologie wydruku występują nawet równocześnie (np. w modelach przemysłowych i półprzemysłowych). Wybór konkretnego rodzaju mechanizmu ma oczywiście ogromne znaczenie i wpływa później na to, jakie etykiety można wystawiać. Jakie parametry wydruku są jeszcze istotne? Na pewno prędkość pracy oraz rozdzielczość emitowanych etykiet. Te kwestie przekładają się później na jakość wydruków i szybkość wykonywania obowiązków.

Osobną kwestią jest formatowanie treści, które będą się później pojawiały na etykietach. Można do tego wykorzystać oprogramowanie dedykowane dla danej drukarki, stworzone przez jej producenta (lub dostosowane do konkretnego modelu). Pozwoli to na umieszczanie na etykietach różnych treści, m.in. kodów kreskowych 1D oraz 2D, grafik oraz tekstów. Wszystko zależy oczywiście od parametrów i funkcji poszczególnych drukarek. Niektóre modele obsługują podstawowe formaty etykiet, podczas gdy inne umożliwiają zdefiniowanie bardzo wielu szablonów.

 

Przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia duże znaczenie ma też wybór dostawcy takiej technologii drukującej. Pomoże on bowiem w podjęciu właściwej decyzji oraz wdrożeniu konkretnego modelu w firmie. Warto sprawdzić m.in. wydajne drukarki etykiet na stronie PCKF.pl.

One Reply to “Z katalogu ciekawych technologii: drukarka etykiet”

  1. Trzeba przyznać, że model drukarki etykiet po lewej na grafice prezentuje się naprawdę ciekawie. A i funkcje tego typu technologii okazują się dzisiaj faktycznie bardziej przydatne, niż by się mogło z początku wydawać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *