Punkty handlowe i usługowe, które obsługują klientów indywidualnych, coraz chętniej decydują się na wdrażanie maksymalnie zautomatyzowanych systemów sprzedaży. A kluczową rolę w takich rozwiązaniach często odgrywają terminale komputerowe typu POS. Co konkretnie wyróżnia wspomniane urządzenia i jak wybrać model, który odpowie na wszystkie potrzeby firmy? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu na temat ciekawych technologii dla handlu i usług.
Ogólnie o POS-ach
W największym uproszczeniu można napisać, że terminale komputerowe typu POS stanowią ciekawą alternatywę dla „tradycyjnych” komputerów stacjonarnych lub laptopów. Ich wyjątkowość polega jednak na tym, że są one przystosowane do wymagań stawianych przez przedsiębiorców. W tym przypadku chodzi w szczególności o to, iż terminale POS z założenia mają gwarantować sprawne zarządzanie pracą innych urządzeń elektronicznych, które można wdrożyć w danej firmie. A wpływa na to przede wszystkim obecność zróżnicowanych interfejsów komunikacyjnych. Dlatego też to obsługiwane standardy wymiany danych są podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. Równie istotne okazują się też: rodzaj technologii dotykowej oraz wydajność podzespołów.
Szeroki wybór interfejsów komunikacyjnych
Wiele modeli z omawianej tu grupy posiada łącznie nawet kilkanaście portów (USB, RS-232, Ethernet, VGA, PS/2). A w najbardziej zaawansowanych komputerach POS do dyspozycji użytkownika są także moduły bezprzewodowej wymiany danych, np. Wi-Fi. W rezultacie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby równocześnie podłączyć do terminala komputerowego m.in. drukarkę fiskalną, wagę elektroniczną, czytnik kodów kreskowych, drukarkę zamówień, dodatkowy ekran dla klientów oraz sprawdzarkę cen. Co więcej, to właśnie na komputerze POS będzie zainstalowane oprogramowanie sprzedażowe lub sprzedażowo-magazynowe, które pozwoli na zarządzanie wszystkimi wspomnianymi urządzeniami.
Komputery z panelami dotykowymi i wydajnymi podzespołami
Zdecydowana większość komputerów POS, które są obecnie dostępne na rynku, to modele z panelami dotykowymi. Można więc spokojnie postawić tezę, że to intuicyjne w obsłudze urządzenia elektroniczną. Osobną kwestią jest jednak rodzaj technologii dotykowej, jaki zastosowano w konkretnym modelu. Pod tym względem produkowane komputery POS różnią się między sobą i oferują konkretne udogodnienia, np. funkcję multi-touch, odporność na uszkodzenia czy reakcję na dotyk różnymi przedmiotami.
Warto również pamiętać, że oczekiwania konkretnego przedsiębiorstwa spełni tylko taki terminal komputerowy, który posiada odpowiednie podzespoły. Akurat tutaj kluczowa będzie moc obliczeniowa procesora. Co więcej, na szybkość pracy komputera POS na pewno wpłyną pamięć RAM oraz dysk twardy. Przykładowo: doskonałym rozwiązaniem będzie napęd typu SSD, który po prostu przyspieszy działanie urządzenia.
Nie da się zaprzeczyć, że coraz ciekawszy robi się ten rodzaj urządzeń peryferyjnych!