Zbliża się czas kas fiskalnych online. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach?

Jakie będą kasy fiskalne online

Polscy przedsiębiorcy, którzy obsługują klientów indywidualnych, w najbliższej przyszłości powinni się spodziewać sporych zmian w sposobie ewidencjonowania sprzedaży. Od 2018 roku ustawodawca zobliguje ich do korzystania z kas fiskalnych online, czyli urządzeń współpracujących z serwerami MF oraz realizujących elektroniczne paragony. Co każdy przedsiębiorca musi wiedzieć o nowych regulacjach prawnych?

Kasy będą wysyłały dane online

Podstawową informacją, związaną z nowymi kasami fiskalnymi, jest fakt, że urządzenia te zaczną stale pracować w trybie online. Ten sposób działania będzie związany z 2 funkcjonalnościami. Po pierwsze, z obowiązkową transmisją danych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Innymi słowy, nowe urządzenia rejestrujące od 2018 zaczną wysyłać do serwerów MF informacje dotyczące m.in. prowadzonej sprzedaży. Co ciekawe, do połączenia konkretnej kasy z centralnym repozytorium dojdzie już w momencie przeprowadzania fiskalizacji. W rezultacie, ustawodawca zyska nowoczesne narzędzie, przeznaczone do monitorowania oraz kontrolowania polskich podatników.

Po drugie, od 2018 roku obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, użytkującego nowe kasy fiskalne online, będzie „wystawienie” i wysłanie e-paragonu – kiedy poprosi o to konsument. Co więcej, dokumenty elektroniczne mają być dystrybuowane za pośrednictwem osobnego systemu informatycznego. Dopiero stamtąd trafią na indywidualne konto poczty e-mail danego klienta.

Osobną kwestią jest to, że kasy działające online zyskają ustandaryzowany protokół komunikacyjny, który zagwarantuje płynną współpracę tych urządzeń z różnymi terminalami do kart płatniczych. Komunikacja obydwu elementów systemu sprzedaży nie będzie oczywiście nowością. W dzisiejszych czasach również jest to często spotykane rozwiązanie systemowe. Niemniej, ustandaryzowanie tej współpracy przyczyni się do zwiększenia roli obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Trzeba będzie wymieniać urządzenia fiskalne (?)

Nowe rozwiązania w kasach rejestrujących nie pozostaną bez znaczenia dla obecnych technologii sprzedaży. Ustawodawca przewiduje bowiem, że wprowadzenie systemu online będzie równoznaczne ze stopniowym wymienianiem aktualnie stosowanych urządzeń fiskalnych. Kiedy w takim razie przedsiębiorcy powinni spodziewać się konieczności wymiany kasy rejestrującej? Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, zdecyduje o tym moment, w którym skończy się homologacja dotychczasowego urządzenia fiskalnego.

Dziś wiadomo już też, że wymiana „starego” modelu w 2018 roku lub w latach późniejszych nie będzie jedynym sposobem na dopasowanie technologii sprzedaży do nowych wymogów. Krajowi przedsiębiorcy mogą zacząć wcześniej korzystać z kas fiskalnych, które posiadają gwarancję Online Ready. Certyfikat ten potwierdza, że dane urządzenie zaoferuje w przyszłości rozbudowanie swojej funkcjonalności – o technologie niezbędne do pracy w systemie online.

Poznaj cenę nowych kas fiskalnych.

One Reply to “Zbliża się czas kas fiskalnych online. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *